ADS-WS1 – meteostanice

Nevydržel jsem a po prostudování možností co to umí jsem pořídil meteostanici ADS-WS1. Nejprve shrnu základní vlastnosti, kvůli kterým jsem do ní šel.
ADS-WS1

– Malá spotřeba (píšou 50mA, já jsem neměřil 12mA)

– Vše v jednom… stačí připojit PTT, mic OUT do TRX a napájení a jede to. Není nutné PC, velmi vhodné na napájení ze soláru.

– Možnost vysílání dat i hlasem. Nejen že to posílá APRS data, je možné zvolit možnost, že to odhlásí data i hlasem.

– měří: Teplotu, vlhkost, směr a rychlost větru, tlak a srážky. Má úplně stejný HW na vítr a srážky jako W8681. Jako výhodu beru to, že lze za 68USD koupit mechaniku anemometru a srážkoměru, v případě, že by to nepřežilo extrémní počasí.

– v případě, že člověk chce posílat data i někam jinam, leze z ní datagram ve formátu Peet Bros (Weather display si s tím bez problémů poradí)

Tak a teď trochu praxe. 

Vše chodilo na první ťuknutí. Propojení s TRX je velmi obdobné jako třeba u OT2m, stejně tak jako ovládací SW. Jakmile jsem si to trošku osahal, narazil jsem na pár nectností, resp. věcí, které nejsou dotažené. Jedná se zejména o velmi hezkou funkcionalitu hlasového hlášení. Pomocí konfiguračního SW je možné nahrát do stanice soubor voice.bin, ve kterém jsou všechny hlášky. Bohužel, tento soubor existuje jen v angličtině a není možné do něj uživatelsky zasahovat. Druhý problém, nebo lépe řečeno nepříjemnost je v tom, že má ADS-WS1 pouze jeden audio výstup resp. lze tím ovládat jen jedno rádio. Důsledkem toho je, že to hlásí na APRS frekvenci. Chtěl bych vidět toho, kdo bude čekat a mezi tím marastem poslouchat, až to zahlásí počasí.

I nelenil jsem a napsal jsem tvůrcovi. Vyměnili jsme si doposud asi 20 mejlů a stručný závěr je asi takový:

Scott napsal, že při návrhu HW a FW ho toto nenapadlo. V další verzi již bude vytvořeno druhé PTT. t.j. pro voice hlášení se zatahá za jedno, pro APRS za druhé. Bude pak možné použít dva TRX, nebo jeden, kterému se druhým pinem řekne aby se přelaldil jinam.

Co se týče češtiny, to je větší ořech. Prosté přeložení anglických hlášek do Češitny je vzhledem k gramatice nemožný. Skladba vět, koncovky a skoňování je jiné velmi hrubý popis rozdílů a pravidel bylo komentováno slovy „Oh my God“ Nicméně jsme se dohodli na postupných krocích, jak se dobrat alespoň nějakého výsledku. Blanka (OK1DMX) napsala PHP script, který jsem mu poslal, kde na základě kódu uvidí pravidla skladby. Uvidíme, jestli jeho zděšení poleví a kvůli pár stanicím prodaným do ČR se tím bude zabývat. Poslal mi také seznam asi 200 hlášek, po několika hodinách toho, co to Blanka namlouvala a ja to následně rozsekával na jednotlivé wavy se první vlaštovka dostavila. Scott mi poslal skompilovaný voice.bin a nový firmware, se kterým to mluví česky. Tedy česky….  no, jak to napsat. česko tatarsky. Jelikož v první fázi se udělal pouze brutální překlad, gramatika a ostatní souvislosti se neřeší, leč kdo chce ten pochopí. Když tam bylo slovo DOT, namluvilo se BOD. Nebyly k tomu žádné souvislosti…. netušil jsem, že DOT je slovo pro desetinnou čárku.

 

Nicméně dohodli jsme se na tom, že se pokusí udělat utilitu, kterou bude možné z hromady wavů udělat voice.bin. Zatím to dělá přímo v Céčku. Jakmile ji pošle, bude možné zoptimalizovat všechna slova tak, aby se udělal nějaký kompromis. Třeba je možné vynechat koncovky… Nikoho asi neurazí „Teplota 24, vlhkost 48…. místo Teplota 24 stupňů, vlhkost 48 procent. Tím se vyhneme těm zpropadeným koncovkám. V našem regionu asi nikoho nenapadne, že přemýšlel o Fahrenheitech.

Přemýšlel jsem jak zatím na ten problém s jedním TRX. Jediné co mne napadlo, zvolit pro takovéto kombinované meteostanice nějaký CTCSS, který by byl odlišný od VA. Natavil jsem tedy 203,5Hz. Kdo se budete potulovat po východních Čechách, zkuste si to poslechnout. Jede to odemne z domu s 5W do magnetky, aby to nestrašilo moc daleko. Jelikož si s tím pořád hraju nechtělo se mi to dávat jako -6, proto je to OK1MX-14.

 

Jakmile budou nějaké novinky, budu v tomto článku pokračovat. Zároveň založím vlákno na fóru.