Co je APRS?
APRS je dítě Boba Bruningy, WB4APR. Je to paketradiový software, používající AX25, umožňuje výměnu dat mezi jakýmkoli množstvím stanic stejně jako mohou uživatelé hlasové sítě. Jakákakoliv stanice, která chce přispět informací, ji jednoduše pošle, a všechny stanice ji přijmou a zaznamenají.
APRS rovněž zajistí potřeby při speciálních nebo pohotovostních událostech, kdy je třeba sledovat klíčové objekty
- Kde je vedoucí závodník?
- Kde jsou záchranná vozidla?
- Jaké je počasí na různých místech?
- Kde je elektrické vedení?
- Kde je čelo průvodu?
- Kde jsou VIP osoby?
- a jiné ….
Na všechny tyto otázky může odpovědět APRS, plně vybavený automatický systém pro lokalizaci automobilů a oznamování stavu.
Jak APRS pracuje?
APRS používá pro vysílání dat tzv. UNPROTO rámce. Tím lze udržet "všude informovanou" síť. Jinými slovy, každý, provozující na frekvenci APRS, přijímá vysílání kohokoli jiného.
Např. – díváte se na zprávy zrovna ve chvíli, když došlo k velkému úniku chemikálií v místní vesnici. Jdete ke svému APRS a vložíte na mapu symbol, který nazvete chemický únik. Každý jiný v oblasti nyní uvidí na své mapě tento symbol a dozví se o tomto omezení.
Mapu, kterou používáte, si můžete vygenerovat sami, za použití čehokoli od Notepadu, přes GPS a digitizer až k různým komerčně dostupným softwarovým balíkům. Sami se rozhodněte, co na mapě potřebujete mít.
Základní řetězec pro polohu vypadá takto:
!DDMM.hhN/DDDMM.hhW/text
- Vykřičník znamená, že jste na fixní pozici, bez možnosti příjmu textových zpráv
- DDMM.hh je šířka a délka vaší polohy ve stupních, minutách a desetinách minut
- N a W znamená sever a západ
- Místo "text" vložíte svůj normální text pro maják.
Jak můžete vidět, je velmi jednoduché to nastavit, ačkoli existuje mnoho rozdílných způsobů implementace beaconu, nebo dokonce použití vašeho Maidenhead lokátoru.
Vybavení
Všechno, co potřebujete pro vykreslování objektů, je počítač. Pokud použijete jenom počítač, můžete sledovat klíčové body při různých událostech. Program APRSDos je minimální forma software, která může být spuštěna na 286, ale díky více dostupným programům a rychlejším počítačům může být využitý "lepší" software.
Připojení rádia k APRS vám umožní posílat a přijímat data s ostatními. Podle použitého software je možné připojit rádio k vaší zvukové kartě (UI-View s AGWPE), ale normálně je třeba TNC jako interface mezi rádiem a PC. Pro porovnání – fixní stanice obvykle potřebují dost výkonu pro dosažení WIDE digi, normálně stačí 50 W. Mobilní stanice mohou rovněž pracovat 80 W, ale pokud je síť vyvinutá, bude stačit i 5W.
Většina TNC je použitelná pro "domácí" APRS . Samostatně stojící digipeater potřebuje ovšem něco, co může pracovat s APRS aliasy (WIDEn-N). Tyto operace zvládne např série KPC3 s poslední EPROM.
GPS přijímač musí mít I/O port, aby ho bylo možné připojit k TNC, a nejlepší je, když umí používat externí anténu. Ovšem stále potřebujete rádio a TNC (nebo Kenwood TH-D7, který kombinuje obě dvě zařízení). TNC musí mít schopnost přijímat/dekódovat/znovu vysílat NMEA data z GPS.
WX stanice – existuje množství různých stanic, které jsou kompatibilní s většinou softwarových balíků. Ty mohou být nakonfigurovány tak, aby automaticky oznamovaly počasí ve vaší lokalitě. Alternativně je možné je použít dálkově, s TNC, nabízející zprávy z celé země. Ve spojených státech existují také propojení do National Weather Service.
(přeloženo z www.aprsuk.net)