Soutěž v časově nejdelším technicky zdokumentovaném letu stratosférických balonů brzy pozná své vítěze. Z důvodu covidových opatření odkládaný třetí ročník akce PicoBalloon Challenge bude vrcholit startem všech zúčastněných zařízení v pondělí 28. 6. 2021 z brněnské hvězdárny. A APRS bude opět u toho jako jedna z hlavních technologických platforem.
Účastníci PicoBalloon Challenge jsou konstruktéři, jejichž zařízení mají za cíl vydržet pobyt v nehostinném prostředí atmosféry ca 10 000 m nad mořem a současně musí o své „existenci“ a aktuální výšce dát prokazatelně vědět – je nasnadě, že radiovou cestou. Kdo z účastníků prokáže, že ze svého zařízení přijal takovou informaci v čase nejdéle od startu, vyhraje první cenu v podobě prémie 1 000 EUR.
Autoři konstrukcí budou na startu vybaveni shodnými balony plněnými heliem. K vypuštění 28. června byli vyzváni ti, kteří se do 31. května 2021 přihlásili do soutěže vyhlášené v dubnu na webu hvězdárny. Minulé ročníky ukázaly, že nejlepší konstrukce jsou, dříve než se odmlčí, schopny v horizontu několika týdnů několikrát obletět ve výšce ca 10 km zeměkouli.
Úplná pravidla soutěže nestanoví, jakou technologií a jaká data mají konstruktéři ze svých „sond“ získávat, avšak historie ukázala, že mezi ty nejspolehlivější patří právě APRS. Pro tyto účely má technologie APRS (samozřejmě VHF) na severní polokouli velmi dobré pokrytí. Soutěžní konstrukce ale musí řešit změnu APRS kmitočtu podle polohy nad konkrétní zemí a tak musí být zařízení vybaveno nejen naprogramovaným controllerem, ale i GPS. Díky tomu jsou předávaná povinná data o výšce nejen velmi přesná, ale jsou doplněna i informací o poloze a poloha sondy vysílající na APRS je samozřejmě online viditelná i na mapách typu APRS.fi.
Samotná zařízení (a dílem i jejich tvůrci) se potýkají s celou řadou technologických výzev – výkyvy teploty, řešení napájení ze solárních článků vč. nevýhody střídání dne a noci, mechanické namáhání vlivem změn rychlosti větru (od téměř nuly až po stovky km/h).
Loňský ročník vyhrál se svojí konstrukcí Tom SP9UOB, který s absolutní převahou převýšil ostatní soutěžící s prokázaným letem v délce 40 dnů (na druhém místě OK1CDJ v délce 3 dnů) a jehož zařízení na balonu obletělo 3x Zemi.
APRS není ale jedinou technologií, kterou soutěžní zařízení používají. Tomuto tématu jsme se věnovali v článku PicoBalloon Challenge 2021 startuje!.
Máte k tématu co říct? Kontaktujte autora: